Vid lanseringseventet valde Puma att inte bara lansera en matchtröja, utan hela tre tröjor. På eventet medverkade både Arsene Wenger samt en rad olika spelare från laget. Bland dessa Rosicky och Arteta. Det visades upp tre nya tröjor och bland dessa fanns även den gula bortatröjan. Precis som med hemmatröjan har Puma bevarat traditionerna.

Efter att samarbetet mellan Arsenal och Puma officiellt trädde i kraft den 1 juli har Puma släppt några olika videos som tar oss med bakom kulisserna under fotograferingen av Arsenals nya tröjor. Videorna är skapade med tre olika teman som utgångspunkter: Forever, Victorious och Future. Det är just dessa tre teman som präglar designen på Arsenals nya tröjor.

Här kan du beställa denArsenal tröja som kommer användas under säsongens bortamatcher.

Den nya hemmatröjan var en hyllning till de lojala supportrarna som alltid står bakom klubben och den nya bortatröjan hyllar några av de allra viktigaste vinsterna i klubbens historia. Det är alltså temat Victoriuous som är grunden för bortatröjan.

Gul är vinstens färg och det är därför väldigt passande att Arsenals nya bortatröja är gul. Det är dock inte första gången Arsenal kommer att spela med gula tröjor utan det är faktiskt en färg som präglat bortatröjan många gånger förr. Inspirationen till tröjan är hämtad från FA Cup vinsterna 1971 och 1979 samt ligatiteln som säkrades på Anfield 1989 och i dessa matcher spelade The Gunners med just gula tröjor.

Arteta är säker på att även denna tröja kommer föra med sig nya titlar hem till London: "Det är ett fantastisk sätt att starta nästa säsong på och vi är taggade på att komma igång och vinna fler pokaler till Arsenal och våra fans". Bortatröjan är designad med en V-krage i gul/blå och även ärmarna är blå. Längs sidan av tröjan löper det två tunna röda ränder och själva designen bygger alltså på samma principer som hemmatröjan.

Tröjorna är även utrustade med Pumas innovativa ACTV Tape som ger musklerna en slags mikro-massage. På så sätt kan de arbeta mer effektivt. Teknologin har blivit en stor hit bland övriga Puma-lag och därför är det självklart att även Arsenal ska få ta del av den.

Samarbetet mellan Puma och Arsenal är båda parters största någonsin och de är nöjda med de första resultaten. Bland annat har klubbens tränare Arsene Wenger sagt följande: "Det är en stor dag för Arsenal. Det är starten på ett nytt samarbete med Puma och alla är verkligen nöjda med utvecklingen. Vi är glada över de innovationer Puma har skapat för våra match- och träningskläder".

Är Arsenals bortatröja något för dig? Besök vår Arsenal shop och beställ din egen tröja här.

Arsenals nya matchkläder från Puma bygger på de traditioner och den historia som Arsenal byggt upp under många år. Bortatröjan har hämtat inspiration från några av klubbens mest framgångsrika ögonblick med just gula tröjor. Vad tycker du om Pumas Victorious bortatröja? Tycker du att Arsenals bortatröja ska vara gul?