Manchester City är ett av de engelska lagen som utan tvekan satsar stort och det med hjälp av Nike. För andra gången i historien har Nike presenterat en ny matchtröja till Manchester City. Gillade du förra årets tröja så lär årets tröja absolut inte göra dig besviken.

Under de senaste åren har Manchester City bitit sig fast i toppen av Premier League. Det dröjde dock 44 år innan man återigen skulle vinna ligan och det var till stor del tack vare Mancini. Förra året var det Pellegrini som styrde skutan och det resulterade i ännu en ligaseger, den andra på tre år. Förra året var det Nike som tog över ansvaret för Manchester Citys matchkläder och det är något vi misstänker att båda parter är nöjda med.

Den blåa delen av Manchester bli starkare och starkare. Köp en Manchester City tröja och stötta ditt lag!- pris 719 kr.

Den nya hemmatröjan är designad med Manchester Citys karaktäristiska himmelsblå färg men som en liten kontrast har man gett ärmsluten och kragen en mörkare nyans av blått. Den nya designen utstrålar precis det som Manchester City står för, nämligen det moderna och nutiden. Hemmatröjan är därför inte bara en tröja utan även en avspegling av Citys identitet. Det är även representerat på insidan av nacken där texten "We are City" tagit plats.

Klubben ser först och främst framåt och lägger ner ett enormt stort arbete för att säkra klubbens framtid. Detta gör de bland annat genom att starta en ny fotbollsakademi, kallad City Football Academy (CFA) som ligger precis bredvid Etihad Stadium. Med den nya matchtröjan har Nike verkligen lyckats insvepa atmosfären och förmedla "det nya och framtida" Manchester City.

Med klubbens ambitiösa och innovativa visioner är tröjan naturligtvis utvecklad med Nikes senaste teknologier. De laserskurna ventilationshålen längs sidorna ser till att luften fördelas runt i tröjan så att kroppen ej överhettas. Nike DriFit-teknologin ser till att tröjan hålls torr och lätt genom att leda bort svett och fukt från kroppen. Tröjans passform är samtidigt utformad med hjälp av Nikes 3D-skanner som ger spelarna en tight och personlig fit.

Här på Unisport har vi en Manchester City shop. Här finner du ett stort utbud med Manchester City tröjor. Den nya matchtröjan blir din för 719 kr.

Det blir intressant att se om Pellegrinis mannar lyckas försvara sin titel nästa säsong och om de lyckas ta sig längre i Champions League. Klubben har höga ambitioner både nationellt och ute i Europa så att försvara titeln är nog inte det enda supportrarna vill. Vi lyfter på hatten för Nike och erkänner att den moderna och stilrena hemmatröjan som Navas, Agüero och de andra stjärnorna kommer spela i har växt till en liten favorit hos oss.

Manchester City har jobbat hårt för att bygga upp ett lag som kan utmana deras lokalrivaler Manchester United. De senaste åren har City bevisat att de absolut är att räkna med och förra året tog Nike över tillverkningen av deras matchkläder. Med Nikes hjälp kommer City kunna uppnå ännu mer. Vad tycker du om den nya hemmatröjan?