PUMA höll inte tillbaka när de presenterade Arsenals nya tröjor förra veckan. Vid ett event framför London Eye visade man de nya Arsenal-färgerna tillsammans med PUMA:s märke. Men det var inte bara här PUMA imponerade. För bara ett par dagar senare trillade det in ett paket till oss med en exklusiv presentationsbox.

Avtalet mellan PUMA och Arsenal är det största någonsin för dem båda. PUMA känner dock till några av spelarna från Londonklubben eftersom de har personliga kontrakt med bland annat Rosicky, Giroud, Cazorla, Arteta och Flamini. De tre sistnämnda var även på plats då Arsenals nya matchtröjor lanserades.

Men vad gör man om man vill göra det där lilla extra och inte har möjlighet att packa ned tre spelare i en låda? Jo, då tillverkar man en unik presentationsbox som man packar in tröjorna i. Det är precis vad PUMA har gjort i samband med lanseringen av Arsenals tröjor.

Här kan du beställa Arsenals nya tröjor från PUMA.

Höljet på boxen är klassiskt röd, likt den färg som är symbolisk för The Gunners. På de olika facken står det tre ord; Forever, Victorious och Future som alla representerar varsin tröja.

Forever är namnet på hemmatröjan och representerar de lojala fansen som alltid står bakom sitt lag. Victorious är namnet för den gula bortatröjan som inspirerats av historiska ögonblick i klubbens historia. Future är tredjetröjan som avspeglar klubbens framtid och de stora talangerna.

På framsidan finns både Arsenals och PUMA:s märken sida vid sida med texten #strongertogether placerat undertill. Stronger together är namnet på den kampanj som PUMA startat för lanseringen av Arsenals tröjor och beskriver på många sätt det samarbete de två parterna ingått. Tar man sedan bort höljet får man fram den guldfärgade boxen och på den har PUMA placerat texten UNISPORT vilket gör denna presentationsbox väldigt speciell för oss.

I boxen hade PUMA dock bara skickat med två av de tre tröjorna. Istället för den nya tredjetröjan hade PUMA lämnat ett litet brev som förklarar varför PUMA och Arsenal är the perfect match och utifrån de första resultaten från samarbetet är det svårt att säga emot.

Här kan du se mer av Arsenals nya tröjor från PUMA.

ALT_TAG

Det hör inte till vanligheten att få en unik presentationsbox med vårt namn på. Så vi var bara tvungna att dela med oss till er. Vi är både glada och imponerade över PUMA:s engagemag men vad tycker du om boxen? Vilka tröjor hade du helst velat ha i en liknande låda?