Nike och Juventus presenterade igår "Den Gamla Damens" nya hemma- och bortaställ. Tröjorna står för tradition och klass vilket är väldigt symboliskt för Juventus. Vi har tagit en lite närmare titt på Nikes senaste mästerverk i form av Juventus matchtröjor.

Juventus är känt i hela världen för sina svart och vita ränder på hemmatröjan. Det är inte så konstigt egentligen eftersom klubben burit den färgkombinationen sen 1903. Känner vi Juventus rätt så kommer det även att vara så i många år framöver. Detta är den sista säsongen för denna gången som Nike ansvarar för Juventus tröjor innan adidas tar över ansvaret för klubbens tröjor från och med nästa år.

Här kan du köpa din nya Juventus tröja för säsongen 2014/15.

De klassiska svart och vita ränderna har inför denna säsongen designats något bredare än tidigare, och resultatet blev häpnadsväckande stilrent. Skillnaden mellan tidigare upplagor av hemmatröjor är att årets tröja har Juvefansen haft inflytande på. De valde att skriva inskriptionen "Fino alla fine" vilket betyder "fram till slutet". Detta gör tröjan än mer speciell och kommer bäras med stolthet av spelare och fans runt om i världen.

Tröjan är designad med en snygg svart pikékrage och är även v-ringad. Nike har fokuserat på att få fram en modern och elegant tröja, allt för att passa spelare såsom Pirlo och Buffon. Andra detaljer som inte får glömmas är att klubbemblemet blivit något större och att Nike-märket är i en gul färg som symboliserar en hyllning till staden kungliga färger. Vi kan lugnt konstatera att den gamla damens nya tröja är full med klassiska referenser som förhoppningsvis skänker mycket glädje till alla anhängare under säsongen.

När det gäller bortatröjan har Nike valt en mörkblå nyans. Tittar man noga ser man en annan schysst detalj i form av stjärnmönster över bröstet. Stjärnglansen runt klubbens spelare är det inget fel på. Nu gäller det att ta ytterligare kliv, även på bortaplan iförd den nya bortatröjan.

Valet av denna mörkblå färg kan ifrågasättas, men tänker man efter så är den där på grund av en underbar anledning. Färgen refererar nämligen till stadens kungliga färger som är just mörkblått och gult. Stoltheten får med andra ord en skepnad i form av en bortatröja som stadens framgångsrika klubb ska kämpa och nå framgång i.

Håller du på Juventus? Beställ den gamla damens nya tröjor här i din digitala Juventus shop.

Som alltid är både hemma- och bortatröjan tillverkade med Nikes DRI-FIT teknologi. Detta hjälper spelarna att hålla sig torra även under varma förhållanden. Samtidigt har Nike använt sig av 3D-skanner för att ge tröjorna en så optimal passform som möjligt för spelarna i Juventus.

Vad tycker du om Juventus nya hemma- och bortatröjor? Har du en favorit och vad tycker du om att Nike och Juve går skilda vägar efter säsongen? Dela gärna med dig av dina tankar i boxen här nedanför, eller på Facebook, Twitter och Instagram.