När den nya säsongen i Spanien drar igång kommer det vara Atletico Madrid som är regerande mästare för första gången sedan säsongen 1996/97. Till uppdraget vill de naturligtvis se välklädda ut och det har Nike fixat för dem. Igår presenterades klubbens nya bortatröja, häng med när vi tar en närmre titt.

FC Barcelona och Real Madrid må ha härskat över den spanska ligan under den senaste tiden, men förra året fick La Liga äntligen en ny segrare. Atletico Madrid imponerade stort och säkrade titeln i sista omgången borta mot Barcelona. Nu är Simeones mannar redo att försvara titeln och det kommer de att göra med en gråtonad bortatröja.

Håller du på Atletico Madrid? Beställ klubbens nya Atletico Madrid tröjahär.

Eftersom Atletico Madrid säkrade sin titel i den gula bortatröjan var det många som trodde att Nike skulle bygga vidare på den designen. Men istället har de valt att ge Atletico en mer modern och stilren bortatröja i olika nyanser av grått där den övre delen är mörkast och den nedre är ljusast.

Klubbmärket sitter på plats över hjärtat och bryter av den enkla designen tillsammans med både det röda Nike-märket på höger sida av bröstet samt den stora sponsorlogon från Azerbajdzjan på magen. Kragen är en klassiskt rund krage och på insidan av nacken har Nike lagt till texten "Campeón del Mundo 1975". Detta för att minnas en av klubbens allra största prestationer då man slog Independiente med 2-1 och vann klubblags-VM.

Tröjan är även tillverkad med Nikes DriFit-teknologi samt de laserskurna ventileringshålen som ser till att hålla spelarna torra och rätt tempererade. Materialet strävar även efter att leda bort svett och fukt från kroppen, allt för att göra plaggen så behagliga som möjligt. Får att få en så optimal passform som möjligt har Nike även använt sig av sina 3D-skanners för att ge spelarna en personlig känsla i tröjan.

Här i vår Atletico Madrid shop kan du se vår kollektion med tröjor och träningskläder från Atletico Madrid.

Atletico Madrid är redo för att sparka igång en förväntansfull säsong. Det blir dock svårt att toppa förra årets succé där man vann spanska La Liga och lyckades ta sig till final i Champions League. Det verkar dock som att Diego Simeone vill ha mer. Nike har sed till att klä Madridklubben ordentligt och den nya bortatröjan kommer garanterat att sitta skarpt på Turan & Co. Vad tycker du om den nya tröjan? Föredrar du den gula de hade förra säsongen?