En annan lansering som ägde rum förra veckan var den av Galatasarays nya hemmatröja. Att vara tröjsponsor för en av Turkiets största och mest populära klubbar innebär ett stort ansvar. För det är oerhört svårt att göra alla nöjda. Men Nike har gjort sitt bästa, och vi har kikat närmre på vad de skapat.

Galatasaray har i många år varit en av Turkiets största och mest anrika klubbar både i hemlandet och i Europa. Vårt bästa minne av Galatasaray är när de slog Arsenal i Uefa Cup-finalen på Parken i Köpenhamn. Det var och är fortfarande ett turkiskt klubblags största triufm i Europa. De senaste åren har de lyckats kämpa sig tillbaka till finrummet och spelar i Champions League säsong efter säsong.

Ska du besöka Istanbul så är en Galatasaray tröja det självklara klädvalet!

Därför är det även viktigt att ha snygga matchtröjor. Denna tröja är inte bara resultatet av en ny design. Den är nämligen inspirerad av Metin Oktay, en av klubbens största legender genom tiderna. Med smeknamnet "Den okrönte konungen" har Oktay en speciell plats i klubbens hjärta. Designen på tröjan avspeglar de många tröjor som Oktay bar för klubben. Med andra ord en hyllning som verkligen kommer att uppskattas hos Cimbom.

I vår Cimbom-inspirerade Galatasaray shop hittar du allt som behövs för matchdagen!

Som alltid med Nikes tröjor så är de utvecklade med Nikes teknologiska färdigheter. Utöver att ha laserskurna ventileringshål och den fördelaktiga DriFit-teknologin så är tröjan även framtagen med hjälp av Nikes 3D-skanners för att uppnå bästa möjliga passform för spelarna.

Sneijder och de övriga spelarna i Gala är redo för ännu en omgång av både turkisk och europeisk fotboll. De lär vara revanschsugna med tanke på att Fenerbache lyckades knipa ligatiteln förra säsongen. Nike har sett till att göra Galatasaray redo för match med denna nya hemmatröja. Vad tycker du om designen?