En annan lansering som Àgde rum förra veckan var den av Galatasarays nya hemmatröja. Att vara tröjsponsor för en av Turkiets största och mest populÀra klubbar innebÀr ett stort ansvar. För det Àr oerhört svÄrt att göra alla nöjda. Men Nike har gjort sitt bÀsta, och vi har kikat nÀrmre pÄ vad de skapat.

Galatasaray har i mÄnga Är varit en av Turkiets största och mest anrika klubbar bÄde i hemlandet och i Europa. VÄrt bÀsta minne av Galatasaray Àr nÀr de slog Arsenal i Uefa Cup-finalen pÄ Parken i Köpenhamn. Det var och Àr fortfarande ett turkiskt klubblags största triufm i Europa. De senaste Ären har de lyckats kÀmpa sig tillbaka till finrummet och spelar i Champions League sÀsong efter sÀsong.

Ska du besöka Istanbul sÄ Àr en Galatasaray tröja det sjÀlvklara klÀdvalet!

DÀrför Àr det Àven viktigt att ha snygga matchtröjor. Denna tröja Àr inte bara resultatet av en ny design. Den Àr nÀmligen inspirerad av Metin Oktay, en av klubbens största legender genom tiderna. Med smeknamnet "Den okrönte konungen" har Oktay en speciell plats i klubbens hjÀrta. Designen pÄ tröjan avspeglar de mÄnga tröjor som Oktay bar för klubben. Med andra ord en hyllning som verkligen kommer att uppskattas hos Cimbom.

I vÄr Cimbom-inspirerade Galatasaray shop hittar du allt som behövs för matchdagen!

Som alltid med Nikes tröjor sÄ Àr de utvecklade med Nikes teknologiska fÀrdigheter. Utöver att ha laserskurna ventileringshÄl och den fördelaktiga DriFit-teknologin sÄ Àr tröjan Àven framtagen med hjÀlp av Nikes 3D-skanners för att uppnÄ bÀsta möjliga passform för spelarna.

Sneijder och de övriga spelarna i Gala Àr redo för Ànnu en omgÄng av bÄde turkisk och europeisk fotboll. De lÀr vara revanschsugna med tanke pÄ att Fenerbache lyckades knipa ligatiteln förra sÀsongen. Nike har sett till att göra Galatasaray redo för match med denna nya hemmatröja. Vad tycker du om designen?