För ungefär två månader sedan kunde Nike presentera AS Romas nya hemmatröja. Det var Nikes första resultat från samarbetet med den italienska huvudstadsklubben. Nu är det återigen dags för presentation och denna gången är det bortatröjan som visas upp. Inspiration? 60-talet.

Roma är tillbaka i toppen av italiensk fotboll efter några kämpiga år. Nu är de redo att bygga vidare på framgångarna och det tillsammans med Nike som nu tagit över sponsorskapet. Vi har tidigare kunnat se den klassiska hemmatröjan och nu är det alltså dags att kika närmre på den nya bortatröjan som inspirerats av historien och de stolta traditionerna.

Här kan du se vårt utbud av AS Roma match- och träningskläder.

Nike har nämligen grävt i arkivet för att hitta inspiration och bortatröjan är en hyllning till 60-talet. Dels med den dominerande vita färgen, men även med de vinröda och orange randen som löper diagonalt över tröjans framsida.

Till skillnad från hemmatröjan som med pikékrage har bortatröjan fått en klassisk V-krage där den bakersta delen är färgad i klubbens vinröda nyans. På insidan av nacken finns även klubbens motto: "La Roma Non Si Discute Si Ama" som fritt översatt till svenska betyder Roma är älskat utan diskussion.

Det nya bortastället kommer att bestå av den vita tröjan, vita shorts samt vita strumpor. Även om designen på tröjan är inspirerad av dåtiden så är teknologierna de allra senaste. DriFit-teknologin tillsammans med de laserskurna ventileringshålen ser till att tröjan hålls lätt och luftig. Utöver detta är tröjans passform optimerad med hjälp av Nikes 3D-skanner för att ge spelarna högsta möjliga komfort.

Vår kollektion med AS Roma finner du här.

Det råder ingen tvekan om att Roma ser fram emot den nya säsongen. Optimismen är på topp och tron på framgång är större än någonsin. Med Nike som tröjsponsor har Roma även fått snygga tröjor att spela med. Vad tycker du om den nya bortatröjan?