Om adidas får välja en klubblagströja som är viktigare än de andra så skulle vi tippa på att det är just Bayern Münchens. Tyska adidas har samarbetat med Bayern München så länge man kan minnas och nu har de lanserat en ny bortatröja till mästarklubben.

Förra säsongen var allt annat än ett fiasko för Bayern München som vann både ligan och cupen. Men de flesta fansen fick nog en känsla av att det var något som saknades. Bayern var nämligen förhandsfavoriter till att försvara titeln i Champions League, men de fick lämna turneringen i semifinal. Det vill Guardiola och hans mannar garanterat revanschera sig för den kommande säsongen.

Här kan du beställa din nya Bayern München tröja. - pris 719 kr.

Den nya hemmatröjan lanserades redan innan förra säsongen var över och nu har adidas alltså även presenterat de tyska mästarnas nya bortatröja. Med designen försöker adidas att kombinera fotboll med livsstil och resultatet är ganska schyst om vi får säga det själv. Tröjan framhäver inte bara klubbens ikoniska färger utan hämtar även inspiration från de senaste modetrenderna.

Tröjan är till störst del vit med tre breda ränder på framsidan. Ränderna har Bayern Münchens klassiska röda och blå färger och den sista randen har fått en grå nyans. Den röda färgen återfinns även på kragen, de tre adidas-ränderna som tagit plats på ärmarna och även trycket av klubbens namn på ryggen.

Som på nästan alla fotbollströjor sitter klubbmärket på vänster sida av bröstet. Placeringen beror på att spelarna ska ha klubbmärket så nära hjärtat som möjligt. På magen har sponsorn Deutsche Telekom tagit plats och i nacken har adidas lagt till klubbens motto "Mia san Mia", vi är vad vi är.

Den nya bortatröjan kommer att användas för första gången redan nu i helgen då Bayern München deltar i Telekom Cup i Hamburg. Med i turneringen finns även lag som Hamburger SV, VfL Wolfsburg och Borussia Mönchengladbach. Samtliga lag kommer vilja slå Bayern München i denna turnering och det ska bli spännande att se om någon lyckas.

Nu kan du skippa resan till Tyskland. Besök bara vår Bayern München shop här, snabbt och smidigt!

Vi vet inte vad nu tycker, men vi tycker att Bayern Münchens nya bortatröja är något utöver det vanliga. Vi är säkra på att Ribery, Robben, Müller och de andra stjärnorna i Bayern är lika glada över tröjan som vi är.. Men vad tycker du om den?