Detta är det sista året som Nike står för tillverkningen av Manchester Uniteds tröjor. Vi har hittills sett både hemma- och bortatröjan och igår kväll presenterades den sista av de tre tröjorna som kommer användas under säsongen.

Efter en av klubbens värsta säsonger på länge är De Röda Djävlarna redo att ta sig tillbaka till toppen där man huserat sedan 1986 då Sir Alex Ferguson kom till klubben. 1980-talet är den period som Nike har låtit sig inspireras av när de skapade Manchester Uniteds nya tredjetröja.

Är United laget för dig? Då kan du beställa din Manchester United tröja här.

Den blå färgen var nämligen framträdande under 80-talet då klubben från Manchester byggde upp sitt imperium. Samtidigt är den nya tröjan även en liten hyllning till vinsten av Europacupen 1968. Det var för övrigt första gången en engelsk klubb lyckades vinna turneringen som idag är mer känd som Champions League.

Manchester Uniteds nya tröja är designad i två olika nyanser av blått där framsidan är något ljusare än baksidan. Färgerna skiljs åt med en röd rand som löper längs sidorna och refererar till klubbens hemmatröjor. På insidan av kragen har Nike tillfört tre ord; "Youth, Courage, Greatness" för att understryka klubbens värderingar och stolthet samt motivationen att alltid vara bäst.

Är du redo för säsongen? Spana in vår Manchester United shop här.

Som en självklarhet med Nikes tröjor är Uniteds nya tredjetröja utvecklad med DriFit-teknologin och laserskurna ventilationshål. Därmed överhettas inte kroppen och musklerna har möjlighet att arbeta mer effektivt.

När den kommande säsongen avslutas så avslutas även samarbetet mellan Nike och Manchester United. Efter 12 år tillsammans går de skilda vägar och nästa år är det adidas som tar över. Nu har de fulländat årets matchställ med en blå tredjetröja. Vilken av Uniteds tre tröjor gillar du mest?