Inför säsongen har Real Madrid och adidas tillfört nya detaljer på kungaklubbens matchkläder. Den skarpa rosa färgen har tagit plats både på hemma- och bortatröjan. Men de två parterna nöjer sig inte med det. De försvarande Champions League-mästarna har nyligen presenterat deras nya tredjetröja och den är helt klart unik.

Real Madrid har alltid varit en klubb som strävat efter att gå sin egen väg. I år gör man det genom sina matchtröjor som adidas lanserat med mottot #wearitorfearit. Idag förstår vi varför man valt just de orden. Den nya tredjetröjans framsida pryds nämligen av två drakar.

Wear it or fear it. Beställ din nya Real Madrid tröja här. - pris 719 kr.

Den unika designen på tröjan står Yohji Yamamoto för. Låter namnet bekant? Då är du helt rätt ute. Samarbetet mellan Yamamoto och adidas har pågått i flera år och har bland annat inneburit ikoniska designer på adidas F50 Adizero. Nu har de alltså även tagit hjälp av Yamamoto för att designa Europas för tillfället bästa lags nya tredjetröja.

Yamamoto har fokuserat på Real Madrids viktigaste värderingar. Det har medfört storhet och beslutsamhet. För att förmedla detta med Real Madrids nya tredjetröja har han hämtat inspiration från två mystiska bestar från östra Asiens kultur: Drakkungen och drakfågeln. Drakkungen symboliserar klubbens storhet, ära och styrka. Drakfågeln är ett djur som kan överleva även de allra svåraste situationerna och representerar således klubbens drivkraft, beslutsamhet och förmåga att nå segrar.

Den svarta färgen som utgör basen av tröjan har Yamamoto valt själv. Svart är nämligen japanernas favoritfärg och som grädde på moset har detaljerna runt ärmarna och kragen fått en knivskarp vit färg. Apropå just kragen har adidas även valt att bevara den i en japansk stil.

Real Madrids tredjetröja har inte bara en snygg design. Den är även utrustad med adidas allra senaste teknologier. Authentic-utgåvan som är den tröja spelarna har, är tillverkad i det ultralätta adizero-materialet för extra hög komfort. För dem som endast ska använda tröjan på fritiden har adidas även designat en tröja utan adizero men med ClimaCool som ser till att tröjan ventilerar och ger en behaglig kroppstemperatur.

Beställ Real Madrids nya tredjetröja i vår Real Madrid shop - pris 719 kr.

ALT_TAG

Real Madrid har fått blodad tand och kommer bygga vidare på förra årets framgångar. Som hjälp på traven har adidas och Yohji Yamamoto bidragit med en storslagen design på den nya tredjetröjan. Vad tycker du om den drakinspirerade tröjan? Passar det Real Madrid?