Det gäller att få allt på plats innan Europas största klubbturnering, Champions League, sparkar igång imorgon kväll. Därför arbetar Nike på högtryck för tillfället. De har nämligen missat att leverera en tredjetröja till många av deras klubbar. Till att börja med presenterar de PSG:s nya alternativa tröja.

De har redan fått en mörkblå hemmatröja och en vit bortatröja. Nu är det dags att avslöja PSG:s tredjetröja som helt logiskt fått färgen röd. De tre färgerna representerar var och en klubbens kärnvärderingar: Blått står för storhet. Vitt står för respekt och rött reflekterar klubbens passion.

Här kan du beställa Paris nya tredjetröja - pris 719 kr.

Som något nytt har Nike börjat leka lite mer med färgsättningen på deras matchtröjor. PSG:s tredjetröja kommer således i två olika nyanser av rött. En ljusare nyans på framsidan av tröja, shorts och strumpor. Baksidan är dock en aning mörkare. Färgerna skiljs åt av en blå rand som löper ned längs sidorna.

Det nya konceptet toppas med starka och näst intill självlysande färger för att få spelarna att stå ut från mängden på planen. På så sätt blir det även lättare att lokalisera sina medspelare på planen. "Detta 50/50 utseende är en traditionell design, men nu med en liten twist", säger Creative Director Martin Lotti.

Han fortsätter: "Vi vill gärna använda livliga färger för att få kläderna att se skarpa ut mot gräsmattan under strålkastarna. Under mörka kvällar kommer det se helt elektriskt ut som om det tänds upp av batterier". Zlatan och hans lagkamrater kommer ha möjligheten att använda sig av tröjan redan imorgon när de besöker Ajax i Champions League.

Håller du på Zlatan och PSG? Besök vår Paris Saint-Germain shop här.

Nike har alldeles nyligen presenterat PSG:s nya tredjetröja och fulländar således deras matchställ. Färgerna representerar klubbens storhet, respekt och passion. Vilken tröja gillar du mest?