Den nya säsongen har dragit igång och för FC Barcelonas del har det börjat bra. Tre segrar utav tre möjliga och i helgen spelade de med förra årets bortatröja för att hylla Kataloniens nationaldag. Idag har Nike gett dem en ny självlysande tredjetröja i en skarp nyans av neon.

Neon är tillbaka hos FC Barcelona. Färgen tog plats på katalanernas tröjor för första gången säsongen 2005/06. Nu har Nike återinfört det självlysande utseendet som kommer få Neymar och Messi att lysa ännu starkare än vad de redan gör.

Du kan lägga beslag på den nya tröjan och mycket annat i vår Barcelona shop.

Precis som vi har kunnat se hos klubbar som Manchester United, PSG och Manchester City så har Nike nu använt sig av deras nya design som består av två olika nyanser av samma färg. Framsidan är en aning ljusare medan ryggen blivit mörkare och de två nyanserna bryts av den blå färg som även återfinns på klubbens hemmatröja.

Många små detaljer utgör klubbens stolthet. På häger arm har Nike placerat Senyera, Kataloniens flagga. På insidan av nacken finns självklart texten "Mes que un club" som är Barcelonas motto och betyder "Mer än en klubb". Detta toppas med ett förstorat klubbmärke för att understryka stoltheten och passionen sitter i Barcelonas tröja.

Med denna nya tredjetröja ser Nike till att ingen kommer missa Barcelonas spelare på planen. Denna tröjan ger oss fina minnen om när Ronaldinho härskade i Katalonien men vad tycker du? Hot or not?