Vad vore en måndag utan skospaning? Inte mycket... Därför hade vi i vanlig ordning spärrat upp våra ögon för att spana intressanta fotbollsskor under helgens matcher. Se våra favoriter här.

Albert Adomah (Middlesbrough) - PUMA evoSPEED F947 Detta var inget vi hade räknat med, men all heder åt Albert Adomah som i helgen spelade med sina evoSPEED 1.3 F947.

Vincent Kompany (Manchester City) - New Balance Prototype (Whiteout) I takt med att lanseringen av New Balances nya fotbollsskor närmar sig så har vi kunnat spana fler och fler spelare i deras prototyper. Vincent Kompany är en av spelarna i #NBBlackoutSquad, eller #NBWhiteoutSquad rättare sagt.

Adam Kokoszka (FC Torpedo Moskva) - adidas Nitrocharge Black Pack/Blackout? Vi har svårt att avgöra om Kokoszkas skor är från adidas senaste kollektion Black Pack eller om det bara är blackoutade Nitrocharge. Vad säger du?

Thomas Rincon (Genoa) - adidas Nitrocharge (Blackout) Här är vi dock betydligt mer säkra på vår sak. Thomas Rincon från Genoa har själv försökt blackouta sina Nitrocharge och det avslöjas genom att färgen lossnat från skons Energysling...

Steve Jennings (Tranmere Rovers) - adidas Predator Instinct Gul/Svart Färgutgåvan som presenterades redan i februari är fortfarande på väg till vårt lager. Vi har lyckats spana skorna i andra världsdelar och nu även i Europa. Färgutgåvan av Predator som Steve Jenning spelade med i helgen kommer landa på vårt lager i april, inte långt kvar nu!

Darwin Ceren (Orlando City SC) - adidas f50 Crazylight Crazylight Pack lanserades förra året och är en viktig milstolpe för adidas. Nu har vikten på speedskor gått helt åt andra hållet. Darwin Ceren visar dock att han fortfarande föredrar att ha ultralätta skor på fötterna.

Maksim Kanuunnikov (FC Rubin Kasan) - Nike Mercurial Vapor IX Tropical Pack Tropical Pack från Nike var väldigt omtyckta här på Unisport och i helgen påminde Kanuunnikov oss varför vi älskade skorna så mycket. Designen är helt enkelt för unik...

Juan Insaurralde (FC Spartak Moskva) - Nike Mercurial Vapor IX (Blackout) Blackoutade fotbollsskor har verkligen blivit populärt under den senaste tiden, oavsett om det är märkena som tillverkat dem svarta eller om spelarna gjort det själva. Juan Insaurralde är en av alla spelare som gillar blackoutade skor och hans val faller på Mercurial Vapor IX.

Paul Dixon (Celtic) - Nike CTR360 Maestri III Orange/Svart Det är nästan svårt att hålla tillbaka tårarna när man ser ett par CTR360. Förra veckans #ThrowbackThursday innehöll ett par och nu ger vi skorna ytterligare rampljus. Vi saknar dig Maestri...

Mesut Özil (Arsenal) - adidas prototype? Vi vet att det händer mycket bakom kulisserna hos adidas och nu har vi även lyckats spana Mesut Özil med prototyper på fötterna. Det ser onekligen spännande ut, men vad tror du att det är?

Charlie Adam (Stoke City) - Charlie Adams bakdel Vi kunde bara inte låta bli...

Ännu en skospaning full av spännande och intressanta fotbollsskor. Vår favorit går nog till Albert Adomah och han evoSPEED F947. Men vilken är din favoritspaning från helgen som gick?