FC Porto är en klubb med en stolt historia. När man normalt tillverkar en ny tröja tar man en titt på klubbens traditioner och kultur och därefter tillverkar matchtröjan. Porto och New Balance har valt att gå en annorlunda väg, dem har tittat på framtiden och klubbens ambitioner. Vi kan konstatera att New Balance har lyckats och vi kommer utan tvekan känna igen FC Porto även nästa säsong.

De ikoniska vita och blå ränderna är i fokus när den nya hemmatröjan för Porto presenteras. Små förändringar har gjorts och det är något både NB och Porto ser fram emot att få visa. På den nedre delen av ryggen samt sidorna har ett par horisontella ränder lagts till vilket symboliserar klubbens konstanta vilja att gå framåt och utvecklas.

Du kan förbeställa Portos hemmatröja idag

Vi vet alla vilken känsla det är att dra på sig en splitter ny hemmatröja för klubben i ditt hjärta. Det är exakt den känslan Ricardo Quaresma ser fram emot när han gör sig redo för nästa säsong.

"Inget slår känslan när du har på dig hemmatröjan och gå ut framför fansen på Estádio do Dragão. Vi representerar den staden Porto och i denna tröjan kommer vi fantastiska ut."

Köp hemmatröjan! Stötta Quaresma och resten av Portospelarna

FC Porto nådde inte ända fram förra året utan fick nöja sig med ett silver i den portugisiska ligan. Tillsammans med New Balance ser dem fram emot vad framtiden har att erbjuda i sin helt nya hemmatröja. Du kan förbeställa tröjan redan idag och visa vilket laget i ditt hjärta verkligen är.