Efter en minst sagt framgångsrik säsong är Juventus stora favoriter inför nästa Serie A säsong. Samtidigt passade adidas på att bli klubbens nya sponsor och det är faktiskt första gången "Den Gamla Damen" använder adidaskläder. Detta innebär ett nytt kapitel i klubbens händelserika historia. Vi tar en närmare titt på hemma- och bortatröjan här, häng med.

adidas har varit lojala mot klubbens traditioner och har därför tillverkat matchkläder med en historisk och klassisk design. De ikoniska svart och vita ränderna har inte fått markanta kanter utan smälter numera in igenom varandra på ett finurligt sätt. Det svarta fältet i nederdelen av tröjan har blivit designat med bokstaven J, klubbens emblem och ett diskret mönster av klubbens stadion.

Du köper hemma och bortatröjan här

När det gäller bortatröjan har adidas gått tillbaka till ursprunget, men naturligtvis kombinerat det med kreativ innovation. Från år 1897 då klubben grundades till 1903 spelade Juventus i rosa bortatröjor. Därför har den rosa färgen en historisk betydelse för mästarklubben. Detta har adidas respekterat och använt som en grund under designprocessen, men har nu utvecklat designen och skapat en tröja med mörkare rosa färg på armarna och i sponsorloggan. Precis som på hemmatröjan har adidas givit det nedersta fältet bokstaven J och ett diskret mönster av deras hemmabana.

Beställ matchtröjorna här

Som vanligt är matchställen utrustade med med nyaste och mest innovativa teknologin som adidas utvecklat. I detta fallet betyder det att ställen är tillverkade med adizero-teknologin som ökar ventilationen och bidrar till den lätta vikten av kläderna. Allt detta ger Marchiso, Pogba, Lichtsteiner och alla de andra stjärnorna de bästa förutsättningarna för att nå toppen i den kommande säsongen.

Samarbetet mellan Juventus och adidas inleds den 1 juli och sträcker sig fram till år 2021. Vi vill påstå att adidas gett Juventus den bästa möjliga starten på detta samarbete genom lanseringen av dessa otroligt stilrena och moderna matchställen. Tror du Juventus kan leverera lika bra under nästa säsong i deras nya tröjor?