Ny Real Madrid Hemmatröja 22/23 | 120 år av Los Blancos

16.05.2022

Skrivet av André

Med en framgångsrik säsong 21/22 under bältet så är Real Madrid nu redo för en ny säsong, med en ny tröja! Och det här är ingen vanlig tröja. Den firar 120 år av Los Blancos!

Real Madrid Hemmatröja 22/23

Real Madrid firar dem själva med en stilren och elegant nya tröja, designad för att hylla klubbens långa och vackra historia. Tröjan har hämtat inspiration från 90-talet och tidiga 00-talet med den ikoniska halskragen. Vem minns inte när Real Madrid vann UEFA Champions League 1998 och fick lyfta pokalen i en liknande tröja? Eller säsongen 2007-2008 där Los Blancos vann La Liga med samma lila adidas streck på armarna?

De nya designerna skapar ett tidlöst utseende. Med "120 anos" i nacken firar tröjan klubbens fantastiska historia med ett fullpackat pokalskåp. Real Madrid-loggan på bröstet ger oss riktiga retro-vibbar från 90-talet!.

Det har varit många ikoner som burit Real Madrids tröjor under dessa 120 år?. Cristiano Ronaldo, Marcelo, Sergio Ramos och Modric för att nämna några. Men vad kan vi egentligen förvänta oss av Benzema och Vinícius Júnior nästa säsong med den här nya tröjan? Vi ser fram att se vad som händer!

Skaffa den nya Real Madrid-tröjan för säsongen 22/23 här!