Inspirerade av himlen och den dominanta historien | adidas presenterar Real Madrids nya matchställ för 2017/18

14.06.2017

Skrivet av Erik

Real Madrid och adidas har presenterat klubbens nya matchställ för säsongen 2017/18 som är inspirerade av klubbens supportrar och staden Madrid. Kampen om nya pokaler är igång!

Med den tredje Champions League-vinsten på fyra år och att samtidigt äntligen ha säkrat La Liga-titeln framför nästan på rivalerna i Barcelona ser saker och ting lovande ut för Real Madrid. Cristiano Ronaldo, Sergio Ramos och resten av det stjärnspäckade laget går in i säsongen 2017/18 med stort självförtroende och nu presenterar adidas matchställen som Los Blancos kommer spela i under den kommande säsongen.

Bägge tröjor har en modern touch och är tillverkade med adidas senaste tekniker. Climacool-tekniken ser till att spelarna håller sig svala och kan prestera på sin högsta nivå även under de tuffaste förhållandena. Stället är tillverkat av ett nytt material som är mjukare och mer behagligt för spelarna och supportrarna.

Artikeln fortsätter nedan.

Real Madrids hemmatröja är designad för att föra spelarna och klubbens supportrar närmare varandra med en tröja som passar lika bra på Madrids gator som på Santiago Bernabéu. Introduktionen av de himmelsblå ränderna är inspirerad av Madrids himmel och representerar förbindelsen mellan klubben och staden, samtidigt som det är en riktigt fin designtouch på tröjan.

Real Madrids klassiska vita färger är mer framträdande än någonsin tack vare en tjock, diagonal rand som avslutas vid axlarna. Ett minnesmärke längst ner på tröjan markerar klubbens 115-årsjubileum.

Rent är nyckelordet när det gäller den nya bortatröjan för Real Madrid, som har turkosgröna ränder. Real Madrid-emblemet är också i turkos färg med neon-effekt för att sticka ut från den svarta tröjan.

Bortatröjan är inspirerad av tidigare Real Madrid-ställ från klubbens mest succéfyllda ögonblick där den senaste är klubbens matchställ från 2016/17 som användes i 2-0-segern mot Malaga vilket gjorde att de säkrade ligatiteln.

Här på Unisports huvudkontor råder delade meningar om vilken tröja som är snyggaste. Vi älskar de himmelsblåa detaljerna på hemmatröjan men också hur ren bortatröjan är. Vi kan bara inte bestämma oss.

Om du har bestämt dig, eller helt enkelt vill ha båda tröjor, kan du förhandsbeställa både hemma- och bortatröjan för säsongen 2017/18 här.