Arsenal F.C. och Nike har nu offentliggjort den nya bortatröjan, som Arsene Wengers spelare kommer att bära under den kommande säsongen. Med färgerna svart och lila misstänker vi att klubben vill överraska sina fans en aning. Dela gärna med dig av dina åsikter i kommentarsfältet nedan! Den stolta London-klubben är nu inne på sitt 126:e år, och förra året firade man klubbens 125-årsjubileum med en specieldesignad logga. I år har Arsenal gått tillbaka till sin klassiska logga, med den världsberömda kanonen i centrum. The Gunners har haft ett par tuffa år utan titlar och stora sjärnspelare har lämnat klubben, men redan nu har klubben gjort klart med Lukas Podolski från F.C. Köln och Olivier Giroud från Montepellier har, enligt klubben, sagt att han lämnar för Arsenal. I nacken på denna läckra tröja har man gjort plats för klubbens initialer i en ungdomlig design, vilket verkligen stämmer överens med klubbens fotbollsfilosofi. Under smeknamnet "The Young Guns" har Arsenal spelat ofta spelat den vackraste fotbollen i England, med ett av de yngsta lagen. Även i år så är det den amerikanska jätten Nike som står för design och produktion av kubbens tröjor, vilket de gjort med framgång sedan det lyckade samarbetet påbörjades 1994. Nike har inte bara designat en elegant bortatröja, den är också producerad i linje med Nikes andra tröjor som är återvunna från flaskor, vilket gör den till den mest miljövänliga Arsenal-tröjan någonsin. De svarta och lila linjerna som utgör designen på tröjan är inget som vi tidigare har sett på Arsenals bortatröjor, men färgkombinationen påminner om förra säsongens målvaktströja. Nike har levererat en rad riktigt läckra tröjor till sina lag under den kommande säsongen. Har de lyckats även med denna? På axlarna ser vi en fräck detalj i form av att smala ränderna på ärmarna möter de något tjockare ränderna, som återfinns på övriga kroppen. Man skulle kunna misstänka att Nike har valt denna detalj för att skapa förvirring för ögon, men vi tycker att designen är snygg och tilltalande - håller ni med? Om vi förflyttar oss lite längre ned längs ärmarna, ser vi en av de mer framträdande detaljerna. Längst ned längs de svart/lila ärmarna bryts mönstret av en tjockare, tvättäkta Arsenal-röd rand, så att det inte råder några som helst tvivel om vilken del av London som du håller på. Detta skapar en elegant kontrast och det gör det kanske en aning enklare att, i stundens hetta, upptäcka sina lagkamrater i ögronvrån. På bröstet har man skapat plats för Arsenals sponsor, Fly Emirates, som har varit klubben trogen sedan 2006. Avtalet med Dubai-flygbolaget var det största i sitt slag redan år 2004 och beräknar ge klubben runt 100 miljoner pund. I denna summa är satsningen för uppbyggandet av klubbens pampiga arena, Emirates Stadium, inkluderad. I stil med Nike's övriga tröjor så har man naturligtvis också gjort plats för det välkända "Authentic"-märket. I kampen mot piratkopior har man valt att placera denna lapp på de äkta original-tröjorna vilket därmed även fungerar som en kvalitetsstämpel som försäkrar högsta kvalitet. Ytterligare ett bevis som tyder på den fina kvaliteten på tröjan, är att den producerats i Nike DriFit-material. Detta transporterar bort svett och fukt från kroppen, så att man håller sig torr när man spelar. Nike Dri-Fit-materialet gör också att tröjan alltid är skön att bära - även på fritiden, utanför fotbollsplanen. Du kan redan nu förhandsbeställa det nya bortasetet här, med förväntad leverans i slutet av juli - från endast 539 SEK. Vad säger du om det nya bortastället? Faller färgerna dig i smaken? Vi tar hemskt gärna emot era åsikter - såväl från Arsenal-fans som från objektiva fotbollsintresserade. Gör din röst hörd i kommentarsfältet här nedan!