De flesta storklubbar har en anställd materialare (Kitmanager) som ansvarar för att trycka, ordna och tvätta matchkläderna. Även om han är expert på just detta så kan det någon gång blir det lite galet i samband med att spelarnas namn trycks på tröjan. Exempel på när det blivit fel tryck på matchtröjan är just vad denna nyhet handlar om.

Luis “Andesron” Anderson (Manchester United) Den brasilianska mittfältaren blev inbytt i andra halvlek under gårdagens förlustmatch mot Everton. Efter matchen började denna bild spridas som en löpeld på nätet. Detta är dock den enda bild som finns på felstavningen och det ryktas om att det är photoshoppat. Men hur som helst så inspirerade denna bild oss att leta reda på andra feltryck.

David “Beckam” Beckham (Manchester United) 1997 var David Beckham ännu inte den stora världsstjärnan som han skulle komma att bli senare. Uniteds materialare lyckades heller inte få med hela Beckhams namn utan han nöjde sig med Beckam. Uniteds nummer 7 trodde att någon skämtade med honom men han fick spela hela Charity Shield-matchen mot Chelsea med fel namn på ryggen.

David “Betnley” Bentley (Blackburn) När Blackburn skulle möta United på Old Trafford 2007 så fick David Bentley inte den allra bästa förberedelsen inför den svåra bortamatchen. På ryggen stod det nämligen “Betnley” - vi kan tänka oss att kommentatorerna var tacksamma för att det inte var Davids riktiga namn och de inte behövde uttala det så för all framtid.

James “McLean” McClean (Sunderland) Man behöver inte gå allt för långt tillbaka i fotbollshistorien för att hitta tryckfel på matchtröjor. Vi har faktiskt ännu ett fel från helgens Premier League. Här såg vi nämligen att Sunderlands Kitmanager verkade ha haft lite väl bråttom när han fixade till McCleans tröja - han glömde i varje fall ett stort C efter Mc.

Tomasz “Zuszczak” Kuszczak (Manchester United) Tomasz Kuszczak fick ett varmt välkomnande när han i sin första match för klubben 2006 mot Crewe fick gå under namnet “Zuszczak” - kanske hade klubbens kitmanager missat början av namnet när han koncentrerade sig på “szcz”-delen av polackens namn?

Roque “Satna” Santa Cruz (Blackburn) En annan Blackburn Rovers-spelare som fick sitt namn felstavat är Roque Santa Cruz. Den paraguayanska anfallaren kom till att heta “Satna Cruz” under första halvlek mot Hull 2009. Imponerande fel med tanke på att engelsmännen förmodligen skriver Santa en hel del gånger i slutet av varje år.

Javier “Mascerano” Mascherano (Liverpool) Den lilla hårdarbetande argentinaren blev också offer för ett tryckfel när han i februari 2009 spelade med sitt alter-ego “Mascerano” på ryggen under en match mot Sunderland.

Ole-Gunnar “Solksjaer” Solskjaer (Manchester United) Ojdå, Manchester United. Det verkar som att materialaren hos The Red Devils vill jävlas lite med spelarna eller bara är lite tankspridd när han trycker sina Manchester United tröjor. 2002 fick Ole-Gunnar Solskjaer spela med efternamnet “Solksjaer” på tröjan istället för sitt riktiga namn. Det gjorde dock inte honom särskilt mycket eftersom han vanan trogen gjorde mål i Uniteds 5-3 vinst mot Newcastle.

Jean-Alain “Boumsogn” Boumsong (Newcastle) I 2005 när Newcastle mötte Liverpool fick försvararen från The Toons, Jean-Alain Boumsong spela med en tröja där kitmanagern hade kastat om g och n i hans efternamn.

Crystal “Chrystal” Palace 2004 var Crystal Palace redo att flyttas upp till den bästa engelska ligan vilket var stor glädje för både spelare och supporters. Glädjen dämpades dock något när man fick se klubbens nya dräkter från Diadora. Här bestod nämligen klubbmärket av fel namn - istället för Crystal stod det “Chrystal”.

Peter Crouch, nummer 12 21 (England) Peter Crouch gjorde sitt första landslagsmål 2006 i en vänskapslandskamp mot Uruguay. Förutom målet så var matchen minnesvärd eftersom Crouch hade fått en väldigt unik tröja på sig. Bröstnumret var helt riktigt 21 - däremot hade siffrorna kastat om och han fick nummer 12 på ryggen.

Vad har du att säga om dessa feltryck? Har du sett något annat feltryck i en match som vi inte tagit upp i denna nyhet? Kom gärna med tips och reflektioner i kommentarsfältet!