Sommarens transferfönster har precis slagit igen för denna gång. Så nu kan vi återigen andas ut. Här följer en stor överblick om vad som hände i sommarens fönster. Det har varit en sommar fylld med stora chockerande övergångar, unga talanger och rutinerade spelare som har bytt klubbar och så självklart har det spenderats enormt mycket pengar. Läs mer här, när vi nu börjar genomgången av sommarens största övergångar.

Svängdörrarna har stott på vid gavel hos The Gunners där man flera säsonger i rad har tagit avsked från flera stora profiler. Förra säsongen var det den dåvarande lagkaptenen Cesc Fabregas och den stilfulle franska mittfältaren Samir Nasri som lämnade för FC Barcelona respektive Manchester City. Därför var det nödvändigt för dem att rusta sig inför den nya säsongen, och det var något som Arsene Wenger gick ut och gjorde.

In kom den spanske playmakern Santi Cazorla, som genast har tagit tag i Arsenals offensiva spel. Framåt har även den franska skyttekungen från förra säsongen Olivier Giroud köpts in tillsammans med den tyske landslagsspelaren Lukas Podolski.

Du kan naturligtvis beställa din nya Arsenal-tröja här och kom ihåg att du kan få spelarnas och ditt egna namn tryckt med orginaltryck.

Vanan trogen så har den blåa London-klubben, anförda av en Roman Abramovic, haft siktet inställt på att fortsätta det generationsskifte som startades förra sommaren. Med många äldre spelare på de ledande positionerna har unga spelare stått högt upp på önskelistan. Här har Roberto di Matteo fått vad han pekat på och kan stoltsera med ett par av världens mest eftertraktade talanger.

Den tyske yttern Marko Marin har man hämtat in från tyska Werder Bremen tillsammans med den brasilianske mittfältstalangen Oscar, som anlände till truppen efter sommarens Olympiska Spel. Då skulle man tror att de offensiva platserna var tillsatta, men så vann man en av denna sommarens största transfer-snackisar. Man köpte den belgiska stjärnan Eden Hazard, i hård kamp med de båda Manchester-klubbarna.

De nya spelarna har redan satt djupa avtryck och du kan nu visa ditt stöd till dem med en Chelsea-tröja, som du kan beställa här oss hos. Den kan du självklart få med orginaltryck. Både med ditt egna eller en av stjärnornas namn.

Den traditionsrika storklubben genomgår denna sommar en större omvandling, med ny tränare som ska ena spelartruppen. Brendan Rodgers är managern som efter en succéfylld säsong i Swansea ska sätta sin prägel på detta nya Liverpool.

Nya unga spelare har köpts in med Joe Allen och Nuri Sahin till mittfältet och den italienske forwarden Fabio Borini har köpts in för att stärka anfallet. De nya unga talangerna har redan visat prov på deras färdigheter och framtiden för The Reds ser ljus ut. I år får de mäta sig med andra europeiska lag i Europa League.

Vi har fått in alla Liverpool tröjor på lager och du kan naturligtvis beställa dem här med orginaltryck och allt som hör där till.

Ett lag som vi förväntade oss mycket av i sommarens transferfönster var Manchester City. Med Financial Fair Play på väg var det förväntat att City skulle värva mycket, men fram till sista dagen av övergångsperioden hade man endast värvat mittfältstalangen Jack Rodwell från Everton.

Detta skulle dock ändra på sig den sista dagen av transferfönstret, då man knöt till sig inte mindre än 5 spelare. De köpte Benficas Spanske mittfältsstjärna Javi Garcia, Swanseas snabbe ytter Scott Sinclair, samt Inters skickliga högerback Maicon. De förstärkte även försvaret med den unge Serbiska mittbacken Matija Nastasic och som ny tredjemålvakt plockade de på free transfer in Richard Wright.

Det kan vara svårt att välja, men du ska i alla fall ha möjligheten till det. Du kan självklart beställa din tröja här, och vi har naturligtvis orginaltryck till alla spelare.

I den röda delen av Manchester har Sir Alex Ferguson också haft stora ambitioner om att förstärka sitt lag. Då ligatiteln gled dem ur näven de sista minutrarna av förra säsongen, har han gjort allt han kan för att se till att de inte ska uppleva samma scenario denna säsong.

Först hämtade de in Dortmund-stjärnan Shinji Kagawa och stortalangen Nick Powell till mittfältet. Sen kom den stora överraskningen när Ferguson vann dragkampen om Arsenals holländska anfallsstjärna Robin van Persie. Köpet av holländaren ser ut att bli lyckat då han har startat denna säsongen som han avslutade förra och har redan noterats för 4 mål på 3 matcher.

Förra mästarnas tröja är självklart klar för beställning och du kan naturligtvis få din tröja tryckt på de sätt du önskar med orginaltryck. Vem ska du ha på ryggen i år?

Fler och fler klubbar världen över får nya stenrika ägare som har en obegränsad hög med pengar. Senaste tillskottet är Queens Park Rangers. Projeketet går ut på att vara med att skapa en ny konkurrenskraftig storklubb och det ser ut som de menar allvar.

Alla lagdelar har blivit förstärkta. Man har till exempel köpt Esteban Granero från Real Madrid, Ji Sung Park från Manchester United och Jose Boswinga från Chelsea. Nu ska alla nya spelare spelas komma in i gemenskapen och tillslut bli en fungerande klubb och vi är väldigt spända på att se hur detta utvecklar sig.

Den nyrika London-klubben får får sina tröjor levererade av ett italienskt märke och du kan självklart beställa din QPR-tröja här. Vårt urval av orginaltryck nästan är obegränsat.

Något överraskande valde Tottenham att sparka sin succé-manager Harry Redknapp och istället tillsätta den unge Andre Villas Boas. Den unge tränaren har redan satt sitt avtryck på klubben och det var spännande att följa alla förändringar som gjordes under transferfönstrets sista timmar.

Stora profiler som Rafael van der Vaart och Luka Modric har lämnat och givit plats till bland andra Moussa Dembele, Emmanuel Adebayor, Jan Vertonghen och Clint Dempsey. Kan Spurs nya manskap vara med och slåss om de så eftertraktade Champions League platserna?

Tottenhams nya tröja kommer från Under Armour och du kan beställa den här och självklart har vi orginaltryck även till Tottenham.

En annan Londonklubb som fått tagit avsked från några av sina största stjärnor är Fulham. De sålde sin amerikanska stjärna Clint Dempsey och den elegante belgiske mittfältsstjärnan Moussa Dembele till Tottenham. Då blev det naturligtvis nödvändigt för Martin Jol att förstärka sitt Fulham, och det var något han gjorde.

Under transferfönstret sista dag lyckades man värva in den bulgariska stjärnanfallaren från Manchester United. Fulham har sannerligen gjort en bra värvning då Berbatov så sent som säsongen 2011-12 vann guldskon.

I Spanien har även storklubbarna värvat in stora stjärnor till sina redan stjärnfyllda lag. Mästarna från Madrid förstärker på mittfältet efter att de sagt hej då till Lass Diarra och Nuri Sahin som har lämnat för Ryssland respektive England. Man fyllde också på sitt mittfält med den elegante playmakern från Tottenham Luka Modric och de hämtade även in den defensiva mittfältaren Mikael Essien från Chelsea.

Huvudstadsklubben kan stoltsera med en av de mest imponerande trupper vi sett på många år. Det är många som vill påstå att Real tagit över världstronen från rivalen Barcelona.

Är du en madrista? Då kan du beställa din Real Madrid-tröja här, med originaltryck till alla spelare och skulle du vilja ha ditt egna namn kan även det göras med originaltryck.

I den katalanska delen har man också gjort en del förstärkningar som kommer klä sig i Barcelona tröja nästa säsong. Klubben har varit ute efter en vänsterback då Eric Abidal råkade ut för en svår sjukdom. Så då lyckades Barcelona värva in den mycket talangfulle vänsterbacken från Valencia, Jordi Alba. Spelaren som gjorde en väldigt bra EM tunering under sommaren för sitt Spanien.

Man valde även att värva in ytterligare en stjärna till sitt redan välfyllda stjärnmittfält och det gjorde man från Arsenal där Alex Song anländer från. Nu står Barcelona inför en svår uppgift och det är att återta den spanska ligatiteln från rivalen Real Madrid. Starten kunde inte ha börjat så mycket bättre, då de redan leder med 5 poäng i ligan. Så detta blir väldigt intressant att se om de lyckas hålla konkurrenterna borta.

Du kan visa ditt stöd till Messi, Xavi, Iniesta, Song och Alba med en ny Barcelona-tröja som du kan beställa här, självklart med orginaltryck till alla spelare.

De senaste säsongerna har inte tillhört Bayern München då man vid flera tillfällen stupat precis vid mållinjen och fått se sig själva placerade på andra plats. Senaste hände det i Champions League-finalen mot Chelsea, där man fick se sig besegrade på straffsparkar. Detta ska försöka förhindras till denna säsong och det är därför det har värvats in ett antal spelare.

En av EMs bästa målskytt har köpts in från Wolfsburg, nämnligen kroaten Mario Mandzukic. Han har tillsammans med den schweiziske stortalangen Xherdan Shaqiri och den hett eftertraktade Athletic Bilbao-spelaren Javi Martinez köpts in. Tror du Bayern vinner någon trofé i år?

Om du tror detta år är året då Bayern slår sina motståndare på näsan och tar hem förstaplatsen så kan du finna nya Bayern München-tröjan här och du kan självklart välja spelarnas namn i orginaltryck.

För de italienska mästarna är uppgiften att försvara sin ligatitel från förra säsongen och till denna uppgift har den svarta damen värvat in nya spelare. På mittfältet har den stora stjärnan Andrea Pirlo fått nya lagkamrater i form av den talangfulla duon Paul Pogba från Manchester United och den hårdförde mittfältaren från Udinese, Kwadwo Asamoha.

Spännande blir också att se den danske stjärnan Nicklas Bendtner som under transferfönstret sista dag skrev på ett avtal med Juventus. Big Nick som han kallas i Danmark ska ta upp kampen om en anfallsplats med några av Italiens bästa anfallare. Vi får se hur vårt grannlands största stjärna kommer att klara av detta. Det blir intressant att följa.

Vi har naturligtvis Juventus tröja och du kan beställa ditt exemplar här med orginaltryck.

I en annan italiensk stad, nämlingen i Milano har Inter haft ett par tuffa år efter att "The Special One" lämnade tränarposten. Men efter mycket om och men lyckades man kvalificera sig för Europa League och det gör att man under sommaren kunnat värva in en del intresanta spelare.

Rodrigo Palacio har anlänt från Genoa, där han varit en notorisk målskytt de senaste säsongerna. För att komplettera honom valde Inter att hämta in Antonio Cassano från stadsrivalen AC Milan. Den stilfulle anfallaren gjorde ett väldigt bra EM för sitt italien och det ska bli intressant att se vad han kan uträtta i Inter.

Du kan beställa din Inter- tröja här och här är det också möjligt att få spelarnas namn tryckt med originaltryck.

I den andra Milanoklubben blev det en del känslosamma adjö av några av klubbens mest rutinerade spelare. Clarence Seedorf, Pipo Inzaghi och Alessandro Nesta valde att fortsätta sina kariärrer på annat håll runt om i världen eller som i Pipo Inzaghi fall lägga skorna på hyllan och bli tränare. Milan var även delaktiga i en av de strörsta affärena under fönstret då man sålde sina två största stjärnor Zlatan Irahimovic och Thiago Silva till den franska storklubben Paris SG.

För att fylla på efter alla förluster valde Milan att i affären med Anonio Cassano plocka in Inters anfallare Giampaolo Pazzini. Pazzinis tid i Milan kunde inte börjat bättre då han under helgen notterades för sitt första hattrick i sin nya klubb. Fortsätter han såhär kommer Milan att få står användning av han. Lägg även till att de lånat in Bojan Krkic från FC Barcelona, som senaste säsongen var på lån i Roma.

Italienarna är kända för fin design och det är inget undantag när det gäller deras nya tröja. Som du kan beställa här och ännu en gång är det möjligt att få välja mellan alla spelarna i orginaltryck.

Bland de nyrika klubbarna hittar vi även den franska huvudstadsklubben Paris Saint Germain. Klubben har damsugit transfermarknaden på stora stjärnor och kan stoltsera med en imponerande trupp. Javier Pastore och Jeremy Menez finns redan i truppen från förra sommaren, och i år har de fortsatt att fylla på stjärnor till den redan stora truppen.

Under sommaren köptes Thiago Silva, Zlatan Ibrahimovic, Ezequiel Lavezzi, Lucas Moura och Gregory van der Wiel in. Inte bara dyra värvningar utan det är värvningar av storstjärnor som gjorts. Det är som utstakat för succé och troféer i PSG, men tror du att de kommer lyckas redan denna säsongen?

Den nya och eleganta tröjan från Nike förväntas komma in till vårt lager i mitten av oktober, men du kan förhandsbeställa den här redan. Känns det frestande?

Ett lag vi aldrig trodde vi skulle inkludera i denna transfergenomgång är den ryska storklubben Zenit St. Petersburg. Men dagen efter att transferfönstret stängt i de stora ligorna väljer Zenit att värva in två av europas mest eftertraktade spelare för en hisknande summa av 800 miljoner kr.

Axel Witzel och Hulk tog båda två planet från Portugal och mötte upp hos den ryska storklubben för att skriva på varsitt kontrakt. Det är en väldigt intressant övergång då Zenit ska medverka i Champions League, men även för att dessa herrar var eftertraktade av alla storklubbar i de största europeska ligorna. Det är kanske så att de valde pengarna före den sportsliga utmaningen som hade funnits i någon av de stora ligorna?

Vi har tröjan på vårt lager så de kan du betälla här, och visa ditt stöd för de nya stjärnorna.

Vi har sett ett antal större övergångar denna sommaren och det finns även några överraskade övergångar. Nu när lugnet har lagt sig och spelarna börja komma in i sina respektive klubbar vem tror du har gjort sommarens bästa köp? Har du inhandlat dig en tröja inför säsongen? Vi vill väldigt gärna höra din åsikt om sommarens transferfönster. Så skriv några rader vad du tycker och tror om den nya säsongen.