Nyligen kunde de spanska mästarna Real Madrid presentera sin nya 3:e tröja som särskilt kommer att användas i Champions League. Den mörkgröna tröjan har redan använts av Galacticos' vilket gör den väldigt attraktiv. Läs mer här.

real madrid third shirt 2012 2013 ronaldo ozil benzema modric adidas champions league

Mästarklubben från Madrid har de senaste åren skämt bort sina fans med fantastiska tredjetröjor, som används när klubben spelar Champions League. Som enda klubb i världen har Real Madrid vunnit den anrika turneringen hela 9 gånger och i årets Chamipons League kan klubben ta sin tionde seger i mästerskapet. Gruppen som Real spelar i är dock den tuffaste där storlagen Manchester City, Dortmund och Ajax står för motståndet.

real madrid third shirt 2012 2013 ronaldo ozil benzema modric adidas champions league

Som vanligt är förväntningarna på storklubben skyhöga och vägen till finalen började igår när Real Madrid tog emot de engelska mästarna Manchester City hemma på Bernabéu med stor framgång då man vann med 3-2. En annan motiverande faktor för Mourinhos spelare att vinna turneringen är att klubben firar 110 år sedan den grundades. På tröjorna kommer det att finnas en hyllning för den milstolpen på insidan i nacken till skillnad från klubbens hemma- och bortatröjor.

real madrid third shirt 2012 2013 ronaldo ozil benzema modric adidas champions league

Den mörkgröna tröjan har detaljer med mörkare ränder längs armarna samt en figur längs armen. De resterande detaljerna är i en elegant silverfärg som passar utmärkt med den mörkgröna färgen vilket vi såg när spelarna använde tröjan för första gången. Den mörkgröna färgen har även använts på klubbens nya Real Madrid shorts som skapar ett unikt helhetsintryck.

real madrid third shirt 2012 2013 ronaldo ozil benzema modric adidas champions league

När Benzema och Modric spinger in på planen i Champions League blir det inte med La Liga-märket på armen som bilden över visar utan det blir med den klassiska Champions League-märket, som bilden högre upp visar.

Då tröjan lanserades fick Real Madrid hjälp från några av klubbens fans, som bidrog med applåder och jubelrop. Vad fansen inte visste var att några av klubbens stjärnor väntade runt hörnet. Se alltsammans i den roliga videon häröver.

Du kan naturligtvis redan nu förbeställa ditt exemplar, så du blir bland de första att få tröjan när den kommer in i på lager i slutet av september - för endast 659 kr.

Vi gläder oss som om det vore Julafton när Champions League börjar igen och speciellt åt Real Madrids grupp med Manchester City, Dortmund och Ajax. Det gör även klubbens 3:e tröja om du frågar oss, men vad tycker du? Låt oss höra dina åsikter i kommentarfältet.